Przez szachy do Wieczności

Discussions about GoldChess - not related to the specific games
Post Reply
goldchess
Posts: 9
Joined: Mon Jun 24, 2013 9:41 pm

Przez szachy do Wieczności

Post by goldchess » Fri Jul 20, 2018 10:05 am

W najprostszym rozumieniu szachy to taka gra w której zawsze wygrywa ten, kto widzi o jeden ruch więcej od przeciwnika.
Ale to zbyt skromne i niewystarczające.
Szachy to bezmiar możliwości. Miliardy. Licząc za każdym razem tylko po 4 ruchy możliwe w każdej pozycji, w jednej chwili ze zdumieniem stwierdzamy, że partia składająca się z ledwie 15 ruchów to - miliard kontynuacji. Zaś partia szachowa o 20 ruchach to tysiąc miliardów wariantów, czyli bilion. Niesamowite? Sam przyznaję, że tak.
Tyle że tak naprawdę żaden z graczy, nawet tych najbardziej utytułowanych, nie byłby w stanie i nie liczy takiej mnogości wariantów, zawsze ograniczając się do wyboru z 4 możliwych, najsilniejszego ruchu. Standardem jest przewidywanie w pozycji 3 kolejnych ruchów. Oczywiście dobry gracz liczy-przewiduje 6,7, a niekiedy nawet i 10 ruchów, co sprowadza nam ideę gry do formułki wstępnej: w szachach wygrywa ten, kto widzi o ruch dalej.
Pomijając analityczne i precyzyjne, a w praktyce często żmudne liczenie ruchów i wariantów, zawsze jednak opłacalne, szachy to również błyskotliwość i introspekcyjna wnikliwość , głębia myślenia niespotykana w żadnej w żadnej innej dziedzinie sportu czy rozrywki.
To jednocześnie sztuka, filozofia i misterium medytacji.
To piękno. Piękno szachów i zarazem - piękno umysłu. Piękno wizji, koncepcji, wirtuozerii zagrywek i genialnych ruchów.
Szachy odzwierciedlają, pokazują również charakter człowieka. I nie tylko. Pomagają mu kształtować go, poprawiać, korygować błędy czy słabostki, a przy tym - wyostrzają inteligencję. Jak dobry nauczyciel uczą wytrwałości, osiągania celów, przebojowości w życiu, oraz…tworzenia piękna.
I dlatego, nie bez powodu, zostały kiedyś nazwane – królewską grą.
Szachiści którzy mogą poszczycić się posiadaniem w dorobku intelektualnym partii uznanych za najpiękniejsze czy genialne, przejdą do Wieczności.
Ci którzy jeszcze nie mają jeszcze takich partii, mają szansę zrealizować to marzenie u nas.
Goldchess bowiem, to nie tylko zabawa, nagrody i tytuły.
Goldchess to dla najlepszych, jak wyżej: -przepustka do Wieczności.
Gteam

Post Reply